Bestialsko zamordowany George Floyd doczekał się w końcu sprawiedliwości, jego rodzina może żyć spokojniej. Za jego śmierć odpowiada Derek Chauvin. Został uznany za winnego wszystkich trzech zarzutów. Rodzina Floyda opłakiwała jego śmierć w swoich uściskach. Według adwokata rodziny zmarłego sprawa jest puntem zwrotnym dla odpowiedzialności policji.
Według zwolenników większych obostrzeń wobec policji, doszło za sprawą Floyda, do przełamania w wymiarze sprawiedliwości. Uznając za winnego policjanta, dostarczono dowód na użycie broni w nieodpowiedni sposób przez służby ochrony publicznej. Według nich potrzeba reformy, która zabroni policjantom używania broni.
Oczywiście takie podejście rodzi wiele sprzecznych pytań. Jak policjanci mają bronić siebie i obywateli? Czy wobec braku możliwości używania środków zaradczych w tym samoobrony, ktoś w ogóle będzie wkraczał w szeregi policji? – funkcjonariuszy policji z roku na rok jest coraz mniej, a praca w której poświęca się swoje życie, nie przynosi wielu chętnych do jej wykonywania. Jak ma wyglądać cała procedura postępowania w wykorzystaniu broni palnej przez policjanta, tak aby zachować życie policjanta? Jak złapać przestępców na gorącym uczynku skoro reforma miałaby wprowadzać przymus pukania i informowania, że wkroczą zaraz do ich izby? Tego typu pytania nie mogą przejść bez echa. Trzeba w tym wszystkim pamiętać, że policjant to człowiek. Człowiek, który może umrzeć. Dodatkowo człowiek śmiertelny, który dba o bezpieczeństwo obywateli, którzy też mogą umrzeć.
Jednakże cała sprawa nie jest taka prosta. Zwolennicy wymiaru sprawiedliwości i sprawowania swoich obowiązków przez policję uważają, że policjant miał pełne prawo do wykorzystania broni palnej w tej konkretnej sytuacji. Skazanie policjanta za wykonywanie obowiązków służbowych jest ich zdaniem błędem wymiaru sprawiedliwości. Która strona procesu, która strona zwolenników, ma rację? Trudno osądzić. W pracy policjanta często decyduje przypadek, niewłaściwe miejsce i czas, gdy giną poboczni obywatele; jednakże nie tylko giną osoby niewłaściwe lecz również ścigani przestępcy – którzy mogą uśmiercić więcej osób niż przypadkowi przechodnie. Życie jest najważniejsze, zwłaszcza niewinnych przechodniów. Jednak nadal świat nie dysponuje bronią, która umożliwiałaby łapanie przestępców bez uszczerbku miasta i obywateli.
Zawsze będą kontrowersje wobec policjantów, ale postawmy się w ich sytuacji, nigdy nie wiedzą z kim mają do czynienia.